Skip to main content

ذرت علوفه ای – مشخصات ذرت علوفه ای با کیفیت – مزایا و معایب ذرت

By اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸دی ۲۶ام, ۱۴۰۰مقالات

ذرت علوفه ای چیست ؟

ذرت علوفه ای به عنوان خوراکی پر انرژی برای گاوهای شیری به کار می رود. و مهمترین محصول برای داشتن گله های با توان تولیدی بالا بوده و در مزارعی که مشکلات تولید و یا خرید محصولات علوفه خشک با کیفیت بالا را دارند، اهمیت دارد.

همچنین، ذرت علوفه با توجه به انرژی نسبتا بالایی که دارد، برای استفاده به عنوان غذای روزانه کم هزینه برای گاوهای چاق مناسب است. برای تولید هر تن ذرت نسبت به بسیاری از محصولات علوفه ای دیگر، کار و زحمت کمتری نیاز است.

این ذرت نوعی علوفه محبوب برای حیوانات پستاندار نشخوار کننده است زیرا انرژی و قابلیت هضم آن بسیار بالا است و به آسانی با فرآیند مکانیزه کردن سازگار است، از محصول پایدار گرفته تا زمان تغذیه کردن دام.

علاوه بر آن، ذرت به طور موثری می تواند مواد مغذی گیاهی را بازیافت کند، به ویژه مقدار زیادی از N و k

مشخصات ذرت علوفه ای با کیفیت چیست

باید یک بوی کم و خوش آیند به همراه یک عطر کم سرکه داشته باشد. رنگ آن باید قهوه ای کم رنگ یا سبز تیره باشد.

اگر رنگ ذرت قهوه ای تیره باشد یا بوی میوه مانند، خمیر ترش، سوختگی یا بوی ترشیدگی (بوتریک اسید) دهد، بدان معناست که ذرت بیش از حد گرما دیده و یا به طور نامناسب تخمیر شده است.

آگاهی از روند تهیه ذرت علوفه ای، اغلب توضیح می دهد که چرا ممکن است برخی از آنها از کیفیت پایینی برخوردار باشند.

مزایا و معایب ذرت علوفه ای :

مزایا :

  • ذخیره علوفه برای فصول خشک.
  • حیوانات در وضعیت خوبی باقی می مانند.
  • با قیمت بهتری، گاوها شیر بیشتری خواهند داشت.
  • بنابراین، در فصول خشک درآمد بیشتری خواهید داشت.

معایب :

نقل و انتقال آن به مکان های بسیار دور دشوار است.

همچنین، ذرت علوفه  می تواند منجر به افزایش پتانسیل فرسایش خاک و خسارت های بعد از آن در بهره وری خاک شود، چرا که عملیات حفاظت از خاک بخشی از سیستم تولید ذرت علوفه ای نیست.

طول قطعات ذرت علوفه ای :

ذرت علوفه ای باید به ذراتی با اندازه ۱٫۲ تا ۳٫۴ اینچ برش داده شود. ذراتی با این اندازه را می توان در سیلوها محکم تر بسته بندی کرد و برای احشام خوشمزه تر هستند.

با یک برش مجدد، می‌توان ذرت با قطعات بسیار خوب ایجاد کرد. انجام این کار باعث افزایش میزان ماده خشکی می‌شود که می‌تواند در یک سیلو ذخیره شود.

اما ذرت  به خوبی برش داده شده، کمتر خوشمزه بوده و در آزمایشات میزان چربی کمتری را نشان می دهند. این در حالی است که این علوفه، منبع اصلی مواد خوراکی برای گاوهای شیری است.

  • اضافه کردن آب به ذرت علوفه ی خشک

اگر ذرت علوفه ای بیش از حد خشک باشد، برای ایجاد شرایط نفوذ ناپذیری نسبت به هوا، ممکن است لازم باشد به آن آب اضافه کنید. به عنوان یک قاعده کلی و با یک حساب سرانگشتی، برای افزایش ۱ درصدی میزان رطوبت، برای هر تن از ذرت، ۴ گالن آب اضافه کنید.

هر گاوی چقدر ذرت علوفه ای می خورد؟

یک گاو درجه یک، روزانه می تواند تا ۳۰ کیلوگرم ذرت بخورد.

برای اطمینان از اینکه شیر گاو بوی ذرت علوفه  ندهد، بعد از دوشیدن گاو یا حداقل ۳ ساعت قبل از آن، گاو را تغذیه کنید.

انبار کردن ذرت علوفه

ذرت علوفه ای باید به طور محکم بسته بندی شود تا مقدار اکسیژن به حداقل برسد وگرنه خراب خواهد شد.

ذرت بعد از طی کردن چهار مرحله اصلی وارد سیلو شده و انبار می‌شود: پیش بسته بندی، که چند روز بعد از پر کردن سیلو اتفاق می‌افتد و در آن مقداری از تنفس و مواد خشک مصرفی (DM)  از دست می‌رود، اما متوقف می‌شود.

تخمیر، که در زمانی بیش از چند هفته اتفاق می‌افتد؛ قطره‌های پی هاش؛ DM بیشتری از دست داده است، اما همی سلولز تجزیه شده است؛ تنفس هوازی متوقف می‌شود.

نفوذ، که نفوذ مقداری اکسیژن را امکان پذیر می‌سازد و تنفس محدود میکروبی را مجاز می‌کند؛ کربوهیدرات‌های موجود به صورت گرما و گاز از بین می‌روند.

خالی کردن، که سطوح را بی حفاظ می گذارد، موجب خسارت اضافی می‌شود، میزان خسارت افزایش می‌یابد.

برای مطالعه دستگاه بسته بندی ذرت علوفه ای اینجا کلیک کنید

Leave a Reply