همه ساله بارش تگرگ خسارات فراوانی را به محصولات کشاورزی وارد میکند. متاسفانه اکثر استان های کشوردر معرض این بلای آسمانی قرار داشته و همه ساله بخشی از دسترنج کشاورزان در اثر بارش تگرگ از بین میرود و زیانهای فراوانی در حوزه اقتصاد کشاورزی به کشور تحمیل میکند دستگاه ضد تگرگ یک مولد امواج شوک است که تشکیل دانه های تگرگ در جو را مختل می کند. سامانه ضد تگرگ برای جلوگیری یا کاهش آسیب شدید به محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های سامانه ضد تگرگ

 • بسیاری از دستگاههای ضد تگرگ جدید قابل حمل هستند.
 • نصب و راه اندازی دستگاههای ضد تگرگ نیازی به اجرای کارهای پایه ای ندارد.
 • برای جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از قابل حمل بودن دستگاه ضدتگرگ، سیستم آن به یک جی پی اس (GPS)مجهز شده است و با تعیین مختصات مکان نصب فعال می شود و در صورت تغییر ناگهانی و غیرمجاز مکان، سیستم غیرفعال می شود و اپراتور را مطلع می کند.
 • دستگاههای ضد تگرگ دارای سیستم کنترل مرکزی هستند.
 • دستگاههای ضد تگرگ می تواند در محدوده GPRS داده ها را عوض کنند.
 • برای راحتی کار اپراتورهای دستگاه ضدتگرگ، سیستم آن دارای یک اپلیکیشن اندروید است که می تواند بر روی دستگاه های اندروید نصب شود.

اجزای سامانه شامل:

اتاقک تاسیسات

کپسول های گاز استیلن

واحد شلیک موج می باشد

قابلیت های سامانه ضد تگرگ:

 • محافظت بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی
 • برد موج انفجار تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری
 • سرعت شلیک تا ۱۲ بار در دقیقه
 • کاربری آسان و سریع
 • انتقال یونهای مثبت رو سطحی
 • قابلیت کنترل دستی در محل توسط اپراتور
 • قابلیت کنترل از راه دور بوسیله تلفن همراه
 • گزارش تمامی عملکردهای سامانه به کاربر

سامانه ضد تگرگ هوشمند

سامانه ضد تگرگ به دو صورت نیمه هوشمند و بصورت کاملا” هوشمند طراحی و ساخته شده است.

سامانه فوق جهت حفاظت مزراع ، باغات کشاورزی و اماکن شهری و صنعتی (پارکینگ شرکت‌های خودرو سازی) از آسیب و خسارت ناشی از بارش دانه‌های تگرگ ساخته شده است. که با انفجار گاز استیلن در یک محفظه ی انفجار ویژه ( راکتور ) جهت تولید و انتشار امواج صوتی به داخل ابرهای تندری که از طریق ایجاد تلاطم در کریستال‌های یخی ، باعث مختل شدن روند رشد دانه‌های  تگرگ می‌شوند ساخته شده است.

سامانه ضد تگرگ این امکان را بوجود می آورد که قبل از بارش تگرگ و با پیش بینی وضع هوا و مشاهده عینی ابرها، از طریق شلیک امواج صوتی قوی به داخل توده ابرهای تگرگ زا از بارش تگرگ جلوگیری و آنرا به باران تبدیل کند.

طراحی شیپور انفجار این سامانه بگونه‌ای است که می‌تواند شعاع ۶۰۰ متری اراضی دور و بر خود و به عبارتی بیش از ۱۱۳ هکتار از اراضی را تحت پوشش و محافظت قرار دهد. بدیهی است که با افزایش فاصله از سامانه ضد تگرگ، قابلیت‌های محافظتی دستگاه کاهش می‌یابد.

مکانیزم سامانه ضد تگرگ بدین ترتیب است که با شلیک امواج صوتی قوی و شوک انفجارهای پی در پی به داخل توده ابرهای تگرگ زا (کومولونیمبوس)، جریان‌های بالارو را مختل می‌کند.

بنابراین قطرات آب و رطوبت داخل ابرها یا فرصت روانه شدن به سمت زمین را نخواهند داشت، و یا اینکه قبل از صعود به لایه‌های بالای جو و تبدیل شدن به تگرگ، بصورت باران به سمت زمین جریان می‌یابند.

چگونه خود را در برابر طوفان های تگرگی محافظت کنیم؟

قاعده کلی پشت دستگاه ضد تگرگ این است که با جلوگیری از تشکیل، رشد وذوب دانه های تگرگ، هزینه‌های ناشی از خسارت تگرگ را کاهش می‌دهد. با توجه به امواج شوکی که از این دستگاه بیرون می‌آیند، آب سرد شده ای که در لایه خارجی دانه‌های تگرگ قرار گرفته است از حالت مایع به حالت جامد تبدیل می‌شود. بنابر این هسته‌های مرکزی دانه‌های تگرگ دیگر قادر به ذوب شدن نیستند و در اندازه‌های کوچک باقی می‌مانند و از این رو هنگامی که به زمین برخورد می‌کنند به زمین آسیب نمی‌رسانند.

زمان صحیح استفاده از دستگاه ضد تگرگ

یک دستگاه ضد تگرگ در برابر دانه‌های تگرگی که قبلا تشکیل شده است موثر نیست؛ بنابراین مهمترین الزام در استفاده از این دستگاه ، زمان استفاده و شروع به کار آن است.

شروع به کار دستگاه باید ۲۰ دقیقه قبل از شروع و تشکیل طوفان یا رگبار تگرگ آغاز شود. کارایی دستگاه ضد تگرگ به نسبت تاخیر در شروع به کارش کاهش می‌یابد.

اگر دستگاه همزمان با  شروع طوفان فعال شود، کارایی آن بسیارکم خواهد بود زیرا یک دستگاه ضدتگرگ بر دانه‌های تگرگی که قبلا تشکیل شده است، تاثیر کمی خواهد داشت. بنابراین به شدت توصیه می‌شود از این دستگاه برای حفاظت در برابر تجهیزات رادار هواشناسی یا لوازم هشداردهنده آب و هوا استفاده کنید.

تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که دستگاه ضدتگرگ این قابلیت را دارد که دانه‌های تگرگ را به برف آبکی یا باران تبدیل کند.

نکته مهم این است که دستگاه در هنگام نزدیک شدن طوفان روشن شود تا بتواند بر دانه‌های تگرگ در حال رشد تاثیر بگذارد، هر چند که همه تولید کنندگان معتقدند که منطقه اثر دستگاه فقط ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر مربع به سمت بالا است.

دستگاه ضد تگرگ چیست و چگونه کار می کند

دستگاه ضد تگرگ چیست ؟

پیش از دهه ۱۸۹۰ میلادی، انسان‌ها تلاش می‌کردند به کمک رقص‌های باران، دعا خواندن، با طلسم، با به صدا درآوردن زنگ کلیسا، آب و هوا را تغییردهند.

با گذشت زمان، یک شکل جدید و جالب از تکنولوژی تغییر و اصلاحات آب و هوایی با نام دستگاه ضد تگرگ آمد.

چگونه کار می کند ؟ دستگاه ضد تگرگ چیست و چگونه کار می کند

دستگاه ضد تگرگ یک مولد امواج شوک است که تشکیل دانه های تگرگ در جو را مختل می‌کند.

این دستگاه برای جلوگیری یا کاهش آسیب شدید به محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفت، این دستگاه را می‌توان به استاد کانی شناس ایتالیایی نسبت داد، که در سال ۱۸۸۰ ایده جلوگیری از تشکیل طوفان یا رگبار تگرگ به وسیله تزریق ذرات دود به طوفان تندری را با استفاده از دستگاه ضدتگرگ مطرح کرد.

در اوایل دهه ۱۹۰۰، امواج شوک دستگاه ضدتگرگ توسط باروت تولید می‌شدند که این کار هم خطرناک و هم زمان بر بود. در آن زمان، تعداد بسیار بیشتری از دستگاه‌های ضد تگرگ باید نصب می‌شدند تا بتوانند به روشی ناخوشایند بر تشکیل دانه‌های تگرگ تأثیر بگذارند.

امروزه دستگاه‌های ضد تگرگ، امواج شوکی را تولید می‌کنند که طوفان‌های تگرگی را مختل می‌کنند. این امواج با استفاده از گاز استیلن یا بوتان تولید می‌شوند و موجب می‌شوند که امواج شوکی قوی تر و با میزان فرکانس بیشتری توسط دستگاه ضد تولید شود که به طور قابل توجهی در جلوگیری از تشکیل و رشد دانه‌های تگرگ مؤثر است.

کاربرد دستگاه ضد تگرگ در گذشته

در مناطق تولید شراب فرانسه، ناقوس های کلیسا در زمان روی دادن طوفان به صورت یک رسم به صدا در می آمدند که بعدها با پرتاب یا شلیک فشفشه، توپ و دستگاه ضد تگرگ جایگزین شدند.

نحوه عملکرد سیستم های جدید دستگاههای ضد تگرگ

مخلوطی از استیلن و اکسیژن در اتاقک پایینی دستگاه ضد تگرگ مشتعل می‌شود. سپس انفجار حاصله از مجرا عبور کرده و وارد محفظه مخروطی شکل می‌شود و موج شوک (امواج ضربه ای) ایجاد می‌کند. سپس این موج شوک با سرعت صوت از طریق تشکیلات ابر در بالا حرکت می‌کند، یک آشوب و اختلالی که تولید کنندگان دستگاه ضد تگرگ ادعا می‌کنند که رشد فاز تگرگ را مختل می‌کند.

دستگاه به طور مکرر هر ۴ ثانیه یک بار و در طول دوره زمانی که طوفان در حال نزدیک شدن است و تا زمانی که از منطقه عبور می‌کند، شلیک می‌کند و دانه‌های تگرگ را به برف آبکی یا باران تبدیل می‌کند.

ویژگی های دستگاه ضد تگرگ

– بسیاری از دستگاه‌های ضد تگرگ جدید قابل حمل هستند.

– نصب و راه اندازی دستگاه‌های ضد تگرگ نیازی به اجرای کارهای پایه ای ندارد.

برای جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از قابل حمل بودن دستگاه ضدتگرگ، سیستم آن به یک جی پی اس (GPS) مجهز شده است و با تعیین مختصات مکان نصب فعال می‌شود و در صورت تغییر ناگهانی و غیرمجاز مکان، سیستم غیرفعال می‌شود و اپراتور را مطلع می‌کند.

دستگاه‌های ضد تگرگ دارای سیستم کنترل مرکزی هستند.

دستگاه می‌تواند در محدوده GPRS داده‌ها را عوض کند.

برای راحتی کار اپراتورهای دستگاه ، سیستم آن دارای یک اپلیکیشن اندروید است که می‌تواند بر روی دستگاه‌های اندروید نصب شود.

برای پردازش و انتقال سریع داده، واحد کنترل الکترونیکی سیستم دستگاه با یک پردازنده دو هسته ای مجهز شده است.

سیستم دستگاههای ضدتگرگ با یک سیستم تزریق سوخت مجهز شده و مصرف سوخت آن بهینه شده است.

دستگاه ضدتگرگ دارای سیستم ولتاژ بالای دوگانه است.

دستگاه ضدتگرگ دریچه ای مخصوص برای ذخیره هوا دارد.

برای هوشمند سازی سامانه ضد تگرگ، دستگاه ضد تگرگ با سنسورهای مختلفی مجهز شده است.

برای مشاهده نمایندگی، “ساخت و فروش انواع ماشین آلات کشاورزی کلیک”کنید

چند سوال متداول راجع به دستگاه ضد تگرگ: 

 سوال : آیا سیستم ضد تگرگ باعث مشکلات زیست محیطی می‌شود؟

جواب : سیستم ضد تگرگ هیچگونه مشکل ریست محیطی ایجاد نمیکند. و برای موجودات زنده، پرندگان و سیستم حمل و نقل هوایی نیز کاملا بی خطر است.

 سوال : آیا استفاده از دستگاه ضد تگرگ، باعث پراکنده شدن ابرها و در نتیجه کم شدن بارندگی نمی گردد؟

جواب : خیر . دستگاه ضد تگرگ تنها باعث می شود که مکانیزم شکل گیری تگرگ در توده ابرهای تگرگ زا مختل شود. به عبارت دیگر، این دستگاه از تبدیل رطوبت و باران موجود در ابرها به تگرگ جلوگیری کرده. و لذا رطوبت موجود در ابرها بصورت باران به سمت زمین روانه خواهد شد.

 سوال: آیا سامانه ضد تگرگ دارای ضمانت است؟

جواب : بلی . سامانه ضد تگرگ دارای یک سال گارانتی قطعات برقی و مکانیکی می باشد.

 سوال: سیستم ضد تگرگ چه مدت قبل از شروع تگرگ بایستی قعال گردد؟

جواب : اصول پیشگیری از تگرگ توسط سامانه ضد تگرگ بر پیشگیری از ایجاد تگرگ در توده ابرهای تگرگ زا استوار است. بنابراین این دستگاه هرچقدر سریعتر فعال گردد، کارایی آن بیشتر خواهد بود. لیکن به عنوان یک قاعده کلی، این سیستم بایستی به محض مشاهده توده ابرهای تگرگ زا در آسمان و احتمال بروز تگرگ به سرعت فعال گردد. و حداقل زمان لازم جهت پیشگیری از تگرگ حدود ۱۵ دقیقه می باشد.

شرکت آریا صنعت اسرار تولید کننده دستگاه ضد تگرگ با بهترین کیفیت می باشد.

 • تنها دستگاه ضد تگرگ ساخت (ایران) که دارای تاییدیه وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.
 • تیمی متخصص و متشکل از نیروهایی با تحصیلات عالی آکادمیک، کوله باری از تجربه، پویا و جوان
 • سابقه درخشان و طولانی در زمینه طراحی و ساخت دستگاه
 • سابقه درخشان در ارائه خدمات و پشتیبانی از دستگاه‌های فروخته شده
 • حداکثر سرعت مجموعه، همراه با چاشنی دقت در ساخت دستگاه و ارائه خدمات
 • تعداد بالای دستگاه ضدتگرگ فروخته شده شرکت در کنار گستردگی اقلیمی
 • مقرون به صرفه بودن خرید دستگاه ضدتگرگ ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی
دلایل خرید دستگاه ضد تگرگ از شرکت آریا صنعت اسرار :